Acum este Sâm Apr 19, 2014 10:23 am

Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
 Montura - pareri, rezultate... 
Autor Mesaj
Membru "All 4 Carp"
Membru "All 4 Carp"

Mesaj Re: Montura - pareri, rezultate...
Darius A scrie:
Alin,eu am vrut doar sa imi exprim punctul de vedere adica : ,,punctul de prindere a firului de păr trebue prins inaintea curburi carligului si nu dupa,el trebue sa fie paralel cu varful carligului,, daca tu ma contrazici la asta nu ma contrazici doar pe mine ci pe multi altii pescari mari si cunoscuti de crap.
Nu vreau sa intru in polemici cu tine pt ca am eu alte treburi mai importante de facut chestia e ca tu te crezi mare pescar...fir intins si capturi cat mai mari si daca se poate si te si rog elibereaza ce e mai mare.

Eu pot jura ca tu ai impresia ca noi astia, muritorii de rand din Romania am coborat de cativa ani din copaci,
cu expresii de genul: ,,cand pescuiam eu C&R; nu ma lua pe mine cu de-astea;daca aveti ceva de spus :doar argumentat...eu zic ca e posibil sa fii facut o greseala de orientare geografica si sa ne consideri facand parte din lumea a 3-a ,totusi....Romania e in Europa.
Sper sa itzi schimbi tu in primul rand atitudinea asta si totul va fii ok.

Apropo...nici la ski nu mai merg in Austria, sunt cam tzaranoi nesimtitzi austriecii astia,nu merita, mai bine Slovacia ;), Italia ,Franta.
;)

Mie Ian 26, 2011 9:02 am

Alin ,aparentele insala uneori chiar nu cred asta despre romania sau de romani ideea era ca pescuitul C&R sa implementat mai tarziu in ro si inca mai dureaza...,pt ca acuma sa fim sinceri mentalitatea romanului fata de cea al unuia din occident e foarte diferita.
Cat despre austrieci sunt niste tarani tare incuiati la cap,eu nu am facut nici un concediu in austria sunt satul de ei as veni in ro ,de mult ma bate gandul dar ce sa fac caci din cauza politicii care este ,merge din ce in ce mai rau, parca am senzatia ca Basescu ne rade in fata.
Alin,eu iti doresc fir intins si numai bine poate ne intalnim la pescuit pe vreo balta din ro,eu sunt din apropiere ,Arad.

Catch & Release by Dary -------------<*(((><

Mie Ian 26, 2011 9:26 am
Profil YIM WWW
Membru "All 4 Carp"
Membru "All 4 Carp"

Orcand Darius cu placere !
Un sfat: ne venii, ramai acolo ! :laugh:

Apropo: Am inchiriat sezonul trecut o pensiune in Austria, am luat cu totii cate un vin si altele de la bar, ne-am asezat in hol,salon sa le bem, la 10 seara vine proprietarul ne stinge lumina si incepe sa urle la noi : GOO HOME !, nu a lipsit mult sa-l omoram si sa-l ingropam in pivnita, dar a fost si ultima data cand am mai calcat in Austria la ski.

Mie Ian 26, 2011 9:36 am
|Site Admin|
|Site Admin|

Darius A scrie:
Deci cum e la tine in poza e perfect doar ca eu inping tubul acela negru spre ochetul carligului si nu invers.
Firul de par din poza pusa de tine,punctul de prindere e undeva la mijlocul curburi carligul ceia ce da rateu.

Din fericire pescuitul crapului este fascinant si din aceasta cauza, nimeni nu detine adevarul absolut si contradictiile vor aparea intotdeauna legat de orice subiect.

Vis-a-vis de acel tub siliconic pozitionat pe curbura carligului, mai ales in cazul carligeror Korda care sunt extrem de usoare, vor ajuta la rasucirea mai rapida a carligului pentru a intepa in buza de jos. In cazul in care se folosesc carlige mai grele (gen Gamakatsu) atunci se poate muta tubul siloconic mai spre ochet, rasucirea facandu-se datorita greutatii carligului si a shrink tube-ului.

Eu raman la parerea ca lucreaza mult mai bine cand tubul siliconic este mutat spre curbura (poate nu char asa de mult ca in poza monturii de la Korda).

Ideea de baza pentru a nu rata este ca varful carligului sa faca o linie imaginara cu punctul in care iese firul din shrink tube ca la poza urmatoare:
Fişiere ataşate:
Korda Rigs3.jpg

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mie Ian 26, 2011 9:48 am
Profil YIM WWW

Florioro eu de ceva timp nu mai folosesc termocontractibil ci mai umblam cu patentul unpic la carlige si le formam acea curbura de la ochet,eu pescuiesc cu monturi cat mai simple,acuma mai recent folosesc Korda kaptor kurv shank un carlig super zic eu/parerea mea.
La primavara o sa testez mai multe monturi pe care o sa le filmez sub apa caci am o camera speciala pt asa ceva si o sa postez video o sa fie de mare ajutor pt pescari de crap.
Eu pescuiesc si pe o fosta balastiera unde e apa foarte curata si am testat cam toate monturile cunoscute pt crap,ce_a mai proasta a fost 360 grade,nu prea se apropiau crapi de ia :lol: poate unde e apa mai murdara merge desi alta chestie negativa e ca cam dai si rateuri.
In legatura cu parerile,ai dreptate fiecare isi sustine punctul de vedere sau in acest caz montura lui preferata.Singura diferenta vizibila intre mine si alti pescari a fost la pesc pe dunare in rest pe balti conteaza sa ai noroc,toti pescari/majoritatea stiu sa faca monturi si sa sa le lanseze ,dar la categoria nada si nadit trebuie sa ai cunostinte complexe.

Mie Ian 26, 2011 1:06 pm
Profil YIM WWW

Sustin cele spuse de Florin
Darius imagineaza-ti o axa intr-e cele doua puncte de sustinere ale carligului formata de continuarea firului de la ochet pana la varnisul de silicon,axa in jurul careia carligul se rasuceste mult mai usor,permitand carligului o intepare mai rapida iar fixarea varnisului in oricare alt punc poate duce la formarea unui mic dezechilibru al carligului,dezechilibru ce poate intarzia putin rotirea acestuia

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mie Ian 26, 2011 1:56 pm

Marius poate asa e,poate e cea mai buna montura dar cand te gandest care e istoria bilelor si cum a evoluat si plus ca eu avand camera video si vazand cum se comporta o montura cand e aspirata bila de crap e greu sa ma convinga cineva sa cred alceva :no:
Eu sunt fmultumit de monturile care le fac vazand cu ochii ce se petrece sub apa.
Sa va zic ceva:acuma cativa ani am plecat la pescuit cu un prieten si am luat bile ca si momeala ,na si ce sa vezi pretenul meu dupa ce i_am dat bile a infipt cate o bila in carlig :lol: eu i_am explicat cum se face si el a ras de mine,zice: ,,ma da tu chiar asa prost ma crezi,mai prost ca pestele,,iar dupa ce a vazut ca am prin ma crezut,asa e si cu monturile,eu am vazut cum se comporta,deci stiu cum e si imi este greu sa cred alceva.
Ps:cine vrea sa se documenteze,e un articol scris de Kevin nash si tradus/sustinut de cunoscutul pescar de crap Vlad Pavlovici,aici aveti adresa.

http://www.bigfish.ro/articole/montura- ... -nash.html

Mie Ian 26, 2011 2:37 pm
Profil YIM WWW

Si doar pentru ca se numeste Kevin Nash trebuie sa-l cred ??
Nu neg faptul ca experienta acumulata dea lungul anilor la facut sa traga anumite concluzi sfinte pentru el da eu sunt genul ce se teme ca nu orice catarama strange cureaua...si e normal sa fie asa pentru ca fiecare avem indeiile noastre,fiecare preferam anumite forfacuri,fiecare prefeream anumite carlige,anumite monturi etc...in plus de asta nu putem compara baltile din Ro cu cele din Anglia...si nici macar la noi nu seamana 2 balti intr-e ele
Deci nu poti sa zici ca montrura executata de matrix e gresita.....pentru ca daca matrix nu le-a studiat indeajuns atunci chiar nu vad cine a facut-o :laugh:

Mie Ian 26, 2011 3:38 pm
|Site Admin|
|Site Admin|

Darius A scrie:
Ps:cine vrea sa se documenteze,e un articol scris de Kevin nash si tradus/sustinut de cunoscutul pescar de crap Vlad Pavlovici

Fiecare dintre noi avem anumite afinitati fata de mari pescari, de exemplu tu ai "treaba" cu Kevin Nash, eu de exemplu am o stima deosebita pentru Danny Fairbrass.

Imi este foarte greu sa cred ca Danny Fairbrass nu stie, sau nu a studiat, monturile si mecanica acestora, cand de fapt el a spulberat enorm de multe "mituri" despre cum trebuie sa functioneze monturile, prin renumita serie de filme Underwater Carpfishing, fiind primul care a vazut si schimbat ce era de schimbat pentru o functionare corespunzatoare prin filmarile subacvatice.

Nimeni nu spune ca trebuie sa luam de "buna" afirmatiile lui Danny Fairbrass sau ale lui Kevin Nash, suntem datori sa incercam, sa testam si sa modificam, daca credem ca este necesar, orice pentru a avea rezultatele dorite.

Mie Ian 26, 2011 5:54 pm
Profil YIM WWW

Marius ,in primul rand eu m_am adresat cam incoret ,montura pusa de matrix e buna dar nu suficient si nu pot spune ca chiar exista 100% una perfecta. Iar Kevin nash nu poti sa il compari cu Danny Fairbrass,danny si_a facut prin acele filme doar reclama la fel si Matrix,iar daca tu crezi ca nu a mai studiat nimeni munturile ca si matrix te inseli amarnic,ce cred eu si sunt in mare proportie sigur e ca matrix a invatat monturile pt crap din acele filme de la korda facute de Danny Fairbrass.
Nu il cunosc personal pe razvan g dar tin sa ii multumes pt atitudinea aceia de a implementa pescuitul C&R in romania,cat despre film parca al2_lea pare facut mai profi in rest nimica nou pt un pescar de crap de categorie medie,ceva nou si foarte diferit pt pescarii de caras.
Apropo eu am cumparat o camera special pt a vedea cum se comporta monturile,una e cand te gandesti teoretic cum se comporta o montura si alta e cand o vezi cu ochii ...practica e totul,asa invatam cel mai bine si nu doar din auzite,net sau reviste...secretul il afli mai greu.

Mie Ian 26, 2011 8:41 pm
Profil YIM WWW
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul