Acum este Dum Aug 18, 2019 9:24 am

Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
 Canepa 
Autor Mesaj

Mesaj Canepa
Va salut,
Ii rog pe cei care folosesc semintele de canepa sa ne spuna si noua in ce fel de nade le folosesc, si cum, adica prajite sau fierte? Cum e mai bine?
Si cat le prajiti sau cat le fierbeti?
Cam multe intrebari, dar asta cu canepa chiar nu-mi da pace :(
Nu am nadit niciodata cu seminte de canepa si as vrea sa incerc.
Multumesc, numa' bine.

Sâm Feb 28, 2009 6:51 pm

Cele fierte se folosesc pentr-u nada,atat in bulgari cat si mixuri de seminte pentr-u racheta
Iar cele prajite se macina si se folosesc la mixurile pentr-u boilesuri

Sâm Feb 28, 2009 7:17 pm

Nu le folosesc la mixurile ptr. boilies, cumpar boiliesurile gata facute. :oops:
Vreau sa le folosesc in nade sub forma de bulgari si mixuri de seminte.
De nadit nadesc cu racheta si unde e cazul cu barcuta de nadit.
Daca folosesc seminte prajite in bulgari are ceva, sau ptr. eficienta maxima e mai bine sa fie fierte?
Mersi.

Sâm Feb 28, 2009 7:40 pm

Daca le folosesti prajite o sa pluteasca la suprafata.. :lol:

Sâm Feb 28, 2009 7:44 pm

Eu am patit asta : am cumparat canepa carp expert si am amestecat-o cu porumb , seminte de pasarele si ttx ( porumbul si semintele le-am fiert dar canepa am crezut ca este preparata , a fost pt prima oara cand am folosit canepa si nu stiam cum arata fiarta :D ) . Dupa ce am aruncat bulgarii in apa , se vedea ca si cum in acel loc nu ar mai batea vantul , dar mi-am dat seama ca plutea canepa :)) .

Sâm Feb 28, 2009 7:50 pm
Profil YIM
|Site Admin|
|Site Admin|

Mesaj Re: Canepa
sorinb scrie:
Va salut,
Ii rog pe cei care folosesc semintele de canepa sa ne spuna si noua in ce fel de nade le folosesc, si cum, adica prajite sau fierte? Cum e mai bine?
Si cat le prajiti sau cat le fierbeti?
Cam multe intrebari, dar asta cu canepa chiar nu-mi da pace :(
Nu am nadit niciodata cu seminte de canepa si as vrea sa incerc.
Multumesc, numa' bine.

Eu unul fiind adeptul boiliesurilor Ready Made, nu folosesc canepa prajita si macinata pentru mix si nici nu imi fac bilele. Din cate stiu eu, canepa prajita devine flotanta si trebuie avut grija sa nu faci pop-up-uri. :lol:

Pentru fierbere, se pune la inmuiat cu 24 ore inainte cu o lingura de sare/kg de canepa uscata. Dupa cele 24 ore rastorni impreuna cu apa in care a stat la inmuiat intr-un vas si pui la foc. In general nu este nevoie de mai mult de 30min de fierbere, in momentul in care semintele incep sa se desfaca putin sunt gata.

Sa nu arunci lichidul in care au fiert este un super atractant natural pentru crap, ca de altfel si semintele de canepa fiarta. Lichidul il poti folosi la prepararea nadei uscate (groundbaits) sau chiar la rehidratare boilies.

Semintele fierte le poti folosi impreuna cu alte seminte cand prepari nada, sau cu groundbaits si facuti bulgari de nada. Nu iti fie frica sa nadesti cu racheta de nadire, cantitatea care se pierde in aer este foarte mica, chiar daca sunt acele gauri mari pe lateral si iti lasa impresia ca se pierd pe acolo.

Daca ti-e lene sa mai stai sa prepari canepa, vezi ca exista 3 feluri de canepa deja preparata fara nici un conservant produsa de Dynamite Baits.

1. Frenzied Hempseed - canepa normala fara nici un atractant. http://www.crap.com.ro/shop/product-inf ... id247.html
2. Frenzied Garlic Hempseed - canepa preparata cu usturoi. http://www.crap.com.ro/shop/product-inf ... id253.html
3. Frenzied Spicy Hempseed - canepa preparata cu condimentate iute. http://www.crap.com.ro/shop/product-inf ... id254.html

Exista si varianta nepreparata aici: http://www.crap.com.ro/shop/product-inf ... id260.html

Sâm Feb 28, 2009 7:55 pm
Profil YIM WWW

Excelent raspuns, si reteta de asemenea :wink:
Mai astept si alte pareri si eventual vreo reteta...

Sâm Feb 28, 2009 8:31 pm

este cea mai simpla metoda....eu nu mai fierb ... inainte de pescuit cu vreo 2 zile inainte ... peste canepa uscata la care am adaugat o lingura de sare grunjoasa /kg .... torn apa clocotita... si o acopar cu un capac etans... si o las aprox 2 zile.... si gata.... ce rezulta amestec cu semintele.... inmuiate si ele in acest mod...fir intins.... :)

Sâm Feb 28, 2009 10:09 pm

Sâm Feb 28, 2009 10:54 pm

este cea mai simpla metoda....eu nu mai fierb ... inainte de pescuit cu vreo 2 zile inainte ... peste canepa uscata la care am adaugat o lingura de sare grunjoasa /kg .... torn apa clocotita... si o acopar cu un capac etans... si o las aprox 2 zile.... si gata.... ce rezulta amestec cu semintele.... inmuiate si ele in acest mod...fir intins.... :)

Sorine,
Dupa cele 2 zile amesteci semintele de canepa cu celelalte seminte, si scurgi apa (sau nu mai au apa)? Cu ce se "leaga" mai bine amestecul asta cu un groundbaits?

Sâm Feb 28, 2009 11:07 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul