Acum este Vin Ian 17, 2020 11:23 pm

Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
 PELZER BUNKER sau JRC STI DEFENDER 2 MAN BIVVY 
Autor Mesaj

Mesaj PELZER BUNKER sau JRC STI DEFENDER 2 MAN BIVVY
As vrea sa-mi achizitionez unul din aceste doua corturi si nu prea stiu mare lucru despre ele.Niste sfaturi mi-ar fi de mare ajutor.Mersi

Lun Mai 31, 2010 8:32 pm

Mesaj Re: PELZER BUNKER sau JRC STI DEFENDER 2 MAN BIVVY
Chiar nu stiti nimic de aceste corturi? :hmmm:

Mie Iun 02, 2010 3:44 pm
Membru "All 4 Carp"
Membru "All 4 Carp"

Eu am de 5 ani JRC STI Twin Skin 2 Mann si pot spune ca e un cort super bun.Este din material de 5000 D si e foarte stabil.Sti defender l-am vazut la Expozitie aici la mine si este cam identic cu cel care il am eu.Singurul lucru la Defender e ca trebuie sa iti iei winterskin extra la el.
De Pelzer Bunker am auzit aici pe forumurile germane numai lucruri rele(fermoare care se strica,cusaturi care se desfac) si nici prietenul meu care are magazin nu comanda corturi Pelzer(restul de produse de la ei da numai corturi nu).
La seria de JRC Sti ai posibilitatea sa iei extended winter skin si ai un cort de marime mare(3 m latime-3,80 lungime).

Joi Iun 03, 2010 8:07 pm
Profil YIM

Trebuie neaparat sa-mi iau winterskin extra?Stiam ca winterskin se foloseste doar pe perioade mai reci.Pe mine ma intereseaza mai mult impermeabilitatea.Ma gandesc ca nu trebuie sa folosesti winterskinul pt a avea impemeabilitate de 5000 mm. :-k

Joi Iun 03, 2010 8:41 pm
Membru "All 4 Carp"
Membru "All 4 Carp"

Nu iti trebuie winterskin neaparat dar pe perioadele mai reci te ajuta mult pt ca nu se face condens in cort.Cam toate corturile JRC au material de 5000 D sau de 10000.Eu mai repede ti-as recomanda JRC Contact 2 mann deoarece are sistemul de intindere a barilor cu framesupport nu cu bara de fibra de sticla ca la Defender.Uitete pe site-ul lor unde sint toate corturile pe 2010 si vezi care ti-se pare mai interesant.
Nu stiu cit costa Defenderul in Romania dar eu mai bine ti-as recomanda un STI Twin skin care e la o diferenta de 40-50 de euro in Germania fata de Defender dar are winterskin.Asa iei un cort la care nu iti mai trebuie sa dai bani mai tarziu pe winterskin.In orice caz ca raport calitate-pret sint momentan cele mai bune si ieftine corturi.

Sâm Iun 05, 2010 6:55 am
Profil YIM
Membru "All 4 Carp"
Membru "All 4 Carp"

Recomand si eu JRC-ul, in ceea ce priveste winterskinul-ul, eu cred ca ele sunt gandite si ca o complectare la corturile JRC nu doar in ceea ce priveste intemperiile.

Sâm Iun 05, 2010 2:08 pm

pe site unde am gasit Defenderul scrie ca barele sunt din aluminiu.Defenderul costa undeva la 800 ron iar JRC contact 2 man bivvy are pretul la fel ca Defenderul pe cand Sti Twin Skin costa cu 100 de euro mai mult si imi cam depaseste bugetul pt.cort.Oricum m-ati convins sa aleg JRC-UL dar nu stiu ce sa aleg intre :
STI DEFENDER 2 MAN BIVVY si JRC contact 2 man bivvy.

Dum Iun 06, 2010 8:23 pm
Membru "All 4 Carp"
Membru "All 4 Carp"

Acuma depinde de tine.La Defender ar fii bara de fibra care la montare iti ia cam mult timp dar la el gasesti winterskin daca iti trebuie mai tarziu.La Contact ai bari de aluminiu si merge mai repede la montare dar dupa cum am vazut nu exista momentan winterskin pt el.Ca material sint absolut identice si ca optiunile care sint la ele(ferestre,cuie,etc)la fel.
Ce ar mai fii este pretul Contactul e cel mai ieftin.Daca ai posibilitate ca cineva sa iti ia cortul din Germania ai lua Sti Twinskin la pretul la care se vinde Defenderul in Romania.Aici e Contactul intre 150-170 euro,Defenderul intre 190-200 si Sti Twinskin e intre 190 si 220 euro.

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dum Iun 06, 2010 8:44 pm
Profil YIM

Acum am inteles care bara.Nu prea este mare diferenta la pret intre Defender si Sti Twinskin binenteles in Germania.Am un unchi in Germania dar nu stiu daca gaseste pe la el prin zona si nu cred ca ma mai complic cu el,asa ca o sa aleg intre Contact si Defender.Tu zici ca Contactul ar fi mai ok decat Defenderul?Daca tu zici ca le-ai vazut o sa ascult de tine.Oricum mersi de ajutor si sfaturi. :thankyou: .Raman dator :drunk:

Lun Iun 07, 2010 11:07 am

Te sfatuiesc sa-ti cumperi Defenderul!deoarece eu il am,iar prietenul meu de pescuit are Contactul,pot sa-ti spun ca este diferenta de calitate la materialele folosite(cuie,carabina de intindere din interior la prima intindere sa dus arcul,iar barile de intindere despre care tiau vorbit ceilalti sa sti ca nu sunt reglabile)pe cand bara de fibra de la Defender se pune in max30sec si cortul este ca si intins :yahoo:

Dum Iun 27, 2010 7:19 pm
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul