Acum este Vin Ian 17, 2020 10:38 pm

Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
 Cort nash expedition 
Autor Mesaj

Mesaj Cort nash expedition
Salut tuturor..m-ar interesa cateva pareri despre acest cort..sau ceva comparativ
[img]http://www.ecrap.ro/media/catalog/product//3/7/370-expedition1man[1]_3.jpg[/img]

Lun Mai 18, 2009 7:04 pm
Profil YIM WWW

Am vazut ca ceri referinte pentru cortul ideal. Cred ca fiecare are criteriile sale prioritare in aceasta alegere, asa ca ia un cort despre care nu zice multa lume ca nu are rezistenta mecanica, iar in timp vei putea sa stabilesti cu exactitate ce astepti de la un cort si pe urmatorul il vei alege pe baza unei liste de prioritati stabilita de experienta ta.
Sau poti sa il iei pe cel care-ti place ca-i verde...

Lun Mai 18, 2009 8:57 pm

nu prea am preferinte in afara sa fie rezistent si durabil,si nu am avut pana acuma un cort profesionist,asa ca nu stiu ce sa astept de la ele..in plus nici nu am ocazia sa vad prea multe modele live..am vazut laserfish deluxe,venture cassien,si cam atat..de aia am cerut pareri

Lun Mai 18, 2009 9:24 pm
Profil YIM WWW

Din ce am vazut la altii si din proprie experienta pot sa iti spun ca principala problema a unui cort este condensul. Materiale de ultima tehnologie, straturi peste straturi, aerisiri destepte, podele detasabile si toate povestile frumoase cu corturi pentru pescari au un final pe care eu il vad cam asa: in materie de 'tabara' sa ne bazam pe dotarile alpinistilor adaptate la necesitatile pescarului.

Cortul si -mai ales- sacul de dormit ale alpinistilor sunt facute sa indure multe, sa ocupe spatiu putin, sa fie usoare, sa poata fi plimbate si montate/demontate cu usurinta. Eu personal tind sa cred ca o combinatie de genul cort+ sac de dormit de la 'munteni' la care se adauga un pat rabatabil 'crapist' iti permite sa iesi la peste intre 0 si 25 de grade minima nocturna; ca dezavantaj ar fi o inaltime mai mica a cortului si rigoarea necesara demontarii lui.

Daca nu vrei sa ingheti /transpiri noaptea ia-ti un sac de la Atta, chiar daca se deschide doar pe o parte si nu are glugi peste patul rabatabil, iar pentru un cort specializat citeste link ul de mai jos, macar de informare.

http://www.bigfish.ro/articole/casa-cu- ... ovici.html

Lun Mai 18, 2009 11:42 pm

Poate intre timp ai aflat si tu ca NASH Expedition nu se mai produce.
Ca varianta as recomanda NASH Strongbow, care e construit pe ideea unui NASH Double Top. Sunt posesor de Strongbow si il recomand cu caldura, chiar daca, el reuseste sa racoreasca un pic aerul din interior. Prezenta plasei de tantari in partea frontala si unor ferestre de aerisire in partea din spate reusesc sa creeze un curent in interiorul cortului si in zilele toride parca asteptarea devine un pic mai suportabila.

Uite link:
http://www.crap.com.ro/shop/product-info.php?Corturi_pescuit-pid501.html

Nu mi se pare un pret mare pentru ce cort este sau pentru calitatea lui.

Lun Iun 22, 2009 8:55 pm

Redboilie,chiar asteptam sfatul unui pescar care are acest cort,intre timp am fost si la big fish la magazin si am avut norocul sa-l vad si live,si in momentul in care reusesc sa strang banii pe el,am sa-l cumpar 100%

Mie Iun 24, 2009 4:21 pm
Profil YIM WWW
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 6 mesaje ]